Koronavirüs sebebi ile işçi çalışmaktan kaçınabilir mi?

İşçinin işe gitmekten kaçınabilmesi için ciddi ve yakın tehlikenin varolması gerekir..

İşçilerin yakın temasla bulunduğu bir diğer çalışanın enfekte olduğu belirlenmesine rağmen işe gelmeye devam etmesi ve durumun tespit edilmesine karşın işveren tarafından engellenmemesi, gibi ağır risk içeren durumlarda gerekli tedbir alınana kadar işçi çalışmaktan kaçınabilir..

Süt izni kullanan anneler dikkat!

İşyerimizde sekreter olarak çalışan Ayşe Hanımın 6 aylık bir bebeği var. Her gün evine gidip bebeğini emzirmesi için kendisine izin veriyoruz. Bugün bebeğini emzirmek için gittiği evinden işyerine dönerken yolda kendisine bir motosiklet çarpmış. Avukatımız bunun iş kazası olduğunu söylerken, muhasebecimiz iş kazası olmadığını söylüyor.
İş kazası ise SGK' ya bildirim yapmamız gerektiği için, bu olayın iş kazası sayılıp sayılmayacağını sizden öğrenmek istiyorum.

5510 sayılı Kanunda iş kazası sayılan haller ayrı ayrı sayılmıştır.

Buna göre;
a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,
c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
d) Emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli h‚le getiren olaylar iş kazası sayılır.

Çalışanınız başına gelen olay, "Emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda meydana gelen olay" kapsamında iş kazası sayılır. Hemen belirtmek gerekir ki, İş Kanunumuz gereği kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler.

Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır. Süt izni sürelerinde meydana gelen olaylar iş kazası sayılır. Ayrıca bu olayların iş kazası sayılması için mutlaka işyerinde veya eklentilerinde meydana gelmiş olması gerekmez, kadın işçinin evine giderken, evinde ve evinden işyerine dönerken yaşadığı kazalar da iş kazası sayılır ve bu kazaların işveren tarafından, o yer yetkili kolluk kuvvetlerine derhal, SGK 'ya en geç kazadan sonraki üç işgünü içinde bildirilmesi zorunludur.

Ali Şerbetçi
 

Image placeholder

Muhammed Karabağ

1989 yılında Dicle Üniversitesi İşletme ve 1995 yılında da Anadolu Üniversitesi İktisat bölümlerinden mezun oldu. 1999 yılından beri Avcılar'da kendi ofisinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışan Karabağ, kurucusu ve ortağı olduğu Avcılar'daki Bağımsız Denetim A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarını devam ettirmektedir.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.